29 Mayıs 2012 Salı

Dermalogica Multi Active Toner Kullanım

Kozmetik satıcılarının bize öğrettiği ilk şey neydi? "Cildini temizledikten sonra aman ha unutma, tonikle sil !" Tüketici olarak, her durumda inanmaya zaten hazırız... Sürdük de sürdük.

Bugüne kadar alkollüsü/alkolsüzü, yok içinde pudra olanı, matlaştırma vaadedeni, onlarca markanın toniğini denedim. Tonikli pamukta makyaj artıkları gördükçe, tonik kullanmanın önemine daha da inandım! Safız tabi, tonikle uğraşacağıma, adam gibi bi temizleyici almayı akıl edemiyorum:) Seneler seneler geçti, bidon bidon tonik devirdim... Derken bigün birileri çıktılar, "Tonik kullanımı gereksizdir" dediler. "Ticari hedeflerle üretilmiştir" dediler. Hadi buyrun! Üstelik de söyledikleri çok akla yatıyordu. Kimler inandı, satışlara ne ölçüde yansıdı bilemem ama ben o süreçten sonra tonik kullanmayı bıraktım. Peki kozmetikçiler rahat durdu mu? Haşa! Misal, Fransa'nın bilmem neresinden gelen bildiğin suyu şişeleyip sattılar :) "Gün içinde yüzüne sık, ferahla" dediler. Şaka gibi!

Toniklere karşı duruşum işte böyle şüphe dolu iken, yine bi alışveriş krizi esnasında şuurumu yitirerek, Dermalogica' nın Multi Active Toner' ini aldım:) Oluyo öyle arada! 250 ml'lik püskürtmeli ambalajda, yaklaşık 110 TL'ye satılıyor. Cildinizi temizledikten sonra, tüm yüzünüze püskürtüyorsunuz. Sonrasında istediğiniz nemlendirici ile bakıma devam ediyorsunuz. Ürünün vaadi, "nemlendirme/ferahlatma ve sonraki ürününüzün emilimini arttırma" şeklinde. Belli belirsiz bi kokusu var. Rahatsız edici / yoğun bi koku değil. Renksiz, dolayısıyla püskürtürken sağa sola sıçramasında problem yok. Yağlı, yapışık vs herhangi bi his bırakmıyor sonraki ürünü 1 dk sonra bile uygulayabilirsiniz.

Bi kutu bitti, zararını görmedim. Fakat! Fakat! Fakat! Yahu, ben bunun özel bi sonucunu da görmedim. Ferahlama deseniz, bi şişe suyu yüzüme püskürtsem onunla da ferahlarım :) Nem deseniz, farkedilir bişi yok. Sonraki ürünün emiliminin artması??? E bu ölçülebilir bişi değil ki! Bunu sıkınca emildi/sıkmayınca az emildi diyebilmek mümkün mü? HAYIR.

Sonuç olarak : Fikrimce, hiçbi sonucu gözlenemeyen-ölçülemeyen bi ürüne para vermek akıl işi değil. Kendi adıma tonik kullanmayı zaten manasız buluyorum. Aklıma mukayet olabilirsem bu ve benzeri ürünleri bi daha almamaya çalışacağım. Başkaları için samimi bi yorum gerekirse; "250 ml'lik toniğe 110TL veririm nolcak?" diyenler alabilirler, fıslattıkça bizi hatırlasınlar :) Ama bi takım cilt problemleri sebebiyle, çaresizlik içinde, ürünü pahalı bulmasına rağmen kendini almak zorunda hissedenler için şunu söylemeliyim: Bence bu ürünü pas geç ! Dermalogica' nın almaya değebilecek bi sürü ürünü varken, multi active toner'e 110 lira vermek yazık olur, bu kutunun içinde mucize yok.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder